Newsletter:
Log4 na FacebookuElektroniczny Miesięcznik Informacji LogistycznejLog4 - Logistyka i magazyn
REKLAMA

IFOY 2018: przegląd nominowanych

2018.04.03 StillZa niespełna miesiąc dowiemy się, które urządzenia zostaną „międzynarodowymi wózkami roku 2018”. W przeddzień targów CeMAT, podczas których wręczone zostaną nagrody IFOY, przyglądamy się rozwiązaniom nominowanym w pięciu kategoriach.

Na początku lutego z całej Europy zjechali do Hanoweru przedstawiciele specjalistycznej prasy intralogistycznej. Przez niemal tydzień testowali wózki, urządzenia i rozwiązania które zakwalifikowano do ścisłego finału. Dwanaście produktów podzielonych na pięć kategorii poddano szczegółowym analizom i sprawdzono w praktyce. O ich potencjale innowacyjnym wypowiedzieli się przedstawiciele jednostek naukowych Instytutu Fraunhofera, Uniwersytetu Drezdeńskiego oraz hamburskiego Uniwersytetu Helmuta Schmidta. Na krótko przed uroczystą galą wręczenia nagród, planowaną na 23 kwietnia jako jedna z atrakcji hanowerskich targów CeMAT, przedstawiamy syntetyczne opracowanie opublikowanych dotychczas materiałów, formułując na ich podstawie opisy najważniejszych współczesnych trendów w transporcie wewnętrznym.

Kategoria 1: wózki widłowe z przeciwwagą
O laur we flagowej kategorii nagrody IFOY konkurują dwa zupełnie różne na pozór wózki. Pięciotonowy zamiennik pojazdów spalinowych z działającą nawet przez 6 godzin baterią 80V o pojemności 810 Ah staje naprzeciw serii zwinnych, kompaktowych i elastycznie dopasowywanych do potrzeb magazynu maszyn, które jako pierwsze na rynku pozwalają na przyłączenie zarówno akumulatorów przeznaczonych do komór typu A jak i B i są kompatybilne z bateriami w technologii Li-Ion. – Choć nominowane produkty różni niemal wszystko, obydwa odzwierciedlają najważniejszą dziś zmianę na rynku wózków widłowych – mówi Paweł Włuka, Dyrektor Marketingu STILL Polska. – Dzięki zwiększonej gęstości energii, usprawnieniom procesu ładowania i rozwiązaniom wychodzącym naprzeciw potrzebom efektywnego zarządza bateriami z powodzeniem – i korzyścią dla użytkowników końcowych! – maszyny elektryczne zastępują pojazdy spalinowe – podsumowuje przedstawiciel jednego z dwóch przedsiębiorstw, które wprowadziły do finału najwięcej rozwiązań.

2018.04.03 Still_2
Kategoria 2: wózki techniki magazynowej

W największej, liczącej czterech nominowanych kategorii zgromadzono rozwiązanie podchodzące do efektywności kompletacji na nieco odmienne sposoby. Mamy tu klasyczny, udoskonalony ciągnik pozwalający holować ładunki o masie do 28 ton, produkt przypominający zeszłorocznego zwycięzcę -autonomicznego partnera kompletacji, podążającego samodzielnie za operatorem, serię ergonomicznych wózków do kompletacji z innowacyjną kierownicą, pozwalają ograniczać czas potrzebny na wykonywanie kolejnych zadań oraz zredukowany do sterowanej elektronicznie platformy pociągowej, bezobsługowy ciągnik do zestawów transportowych. – Wszystkie nominowane produkty są odpowiedzią na wyzwania w zakresie efektywności procesów kompletacji – mówi Paweł Włuka ze STILL Polska. – Rozwiązania pozwalające reagować i działać szybciej są kluczowe w kontekście dynamicznego rozwoju branży e-commerce i rosnącej presji na czas realizacji zamówień ­komentuje przedstawiciel przedsiębiorstwa, którego rozwiązanie zdobyło nagrodę w tej kategorii w 2017 roku.

Kategoria 3: nagroda specjalna
Ze względu na ogromną pojemność tej kategorii stosunkowo trudno wskazać wspólne elementy wszystkich trzy nominowane produkty. Co bowiem łączy uniwersalny, kompatybilny zarówno z bateriami kwasowo-ołowiowymi, jak i litowo-jonowymi system ładowania; kompleksowy interfejs sterowania w postaci ergonomicznej kierownicy z przyciskami regulującymi każdy aspekt pracy wózka; oraz półki grubości 25 mm i szerokości 1500 mm, charakteryzujących się nośnością na poziomie 150 kg? Da się chyba sensownie odpowiedzieć na to pytanie: każde z rozwiązań pozwala wykonywać elementy procesów intralogistycznych prościej i bezpieczniej niż dotychczas.

Kategoria 4: Zintegrowane rozwiązanie magazynowe
Automatyzacja. To słowo klucz w przypadku obydwu wdrożeń nominowanych w tym roku w kategorii „Zintegrowane rozwiązanie magazynowe”. W obu przypadkach wykonawcy mieli do czynienia ze złożonymi procesami intralogistycznymi. W jednym należało rozbudować główny magazyn przedsiębiorstwa dostarczającego partnerom przemysłowym produktów o małej rotacji. W drugim trzeba było stworzyć system pozwalający na sprawną obsługę przedsiębiorstwa handlowego w modelu omnichannel. Taśmociągi, technologia pick-by-light, roboty paletyzujące – rozwiązania zastosowane w nominowanych magazynach pokazują, że daleko posunięta automatyzacja procesów transportu wewnętrznego jest opłacalna już dziś.

Kategoria 5: Dźwigi i podnośniki
Choć początkowo mówiono o dwóch produktach nominowanych w tej kategorii, na ostatniej prostej pozostał tylko jeden dźwig. Kompaktowy pięcioosiowy pojazd pozwala unosić ładunki na wysokość 94 m i umożliwia pracę w promieniu 65 m. Jak stwierdzili eksperci IFOY, wyznacza tym samym „nowe standardy w segmencie mobilnych dźwigów konstrukcyjnych”.

 

Wojciech Podsiadły
Foto: Still

 

REKLAMA
Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.