Newsletter:
Log4 na FacebookuElektroniczny Miesięcznik Informacji LogistycznejLog4 - Logistyka i magazyn
REKLAMA

Sortownik BG

2018.04.19 BEUMERNa targach LogiMAT w Stuttgarcie BEUMER Group zaprezentował swoje najnowsze rozwiązanie transportowe: sortownik BG optymalnie spełnia wymagania w branży wysokowydajnego sortowania. Nowa rodzina sortowników obejmuje warianty do transporty drobnicy każdego typu. Sortownik z szalkami uchylnymi lub sortowniki taśmowe poprzeczne można integrować z liniami klientów. Dzięki ciągłej komunikacji z jednostkami transportowymi system zapewnia precyzyjne i kontrolowane sortowanie przy zachowaniu maksymalnej elastyczności. Bezdotykowe przenoszenie energii i transmisja danych redukuje ponadto nakłady serwisowe i zmniejsza zużycie.

Do sortowania różnych artykułów jak paczki lub towar w torebkach sortownik BG CB (taśma poprzeczna, ang. „cross belt”) oferuje niezawodne rozwiązanie. Tzw. konstrukcja „full cross belt” przenośników taśmowych poprzecznych pozwala uzyskać maksymalną szerokość taśm. Zaleta dla klienta: przy jednakowej wielkości sortownika dostępna jest większa powierzchnia użytkowa taśmy. Umożliwia to łatwy i niezawodny transport różnych towarów. Mniejsze jest ryzyko zakleszczenia produktów między taśmami. Również szalka w wersji E-Tray (szalka uchylna) zapewnia liczne korzyści. Ulepszona konstrukcja szalek uchylnych zapobiega zakleszczeniu transportowanego materiału między szalkami. Dzięki temu unika się kolizji powodujących zatrzymanie instalacji.

Bezprzewodowa komunikacja w czasie rzeczywistym
„Nasza nowa seria opiera się na sprawdzonych technologiach z kluczowymi komponentami jak rama sortownika ze stali lub bezdotykowy układ przenoszenia energii zamiast tradycyjnych przewodów ślizgowych” – objaśnia Stephan Heessels, odpowiedzialny globalnie dyrektor segmentu biznesowego Systemy logistyczne w BEUMER Group. Pozwala to użytkownikom znacznie zredukować nakłady serwisowe i obniżyć zużycie maszyn. Zapobiega to też gromadzenia się pyłu na przewodach ślizgowych. Ciągła bezprzewodowa komunikacja na bazie sieci WLAN umożliwia transmisję danych w czasie rzeczywistym – w przeciwieństwie do komunikacji na podczerwień, gdzie dane są wysyłane tylko wtedy, gdy przejdą przez określony punkt czujnika podczerwieni. W sortowniku BG pozwala to na skrócenia czasu komunikacji do milisekund, a profile zrzutu produktów dają się dopasować w czasie rzeczywistym. Komunikacja bezprzewodowa umożliwia ponadto łagodny transport różnych produktów: użytkownik może w każdej chwili dodać, wybrać i zmienić profile zrzutu bez konieczności adaptacji sprzętu. Dodatkowo odprowadzanie towaru odbywa się bardzo precyzyjnie z różnymi prędkościami zrzutu.

Przy projektowaniu sortownika BG BEUMER Group skupił się intensywnie na niskich nakładach serwisowych i redukcji prac związanych z utrzymaniem ruchu. Układ monitorowania stanu i zaawansowane narzędzia diagnostyczne umożliwiają odpowiedzialnemu operatorowi wykrycie ujawniających się usterek. Ma to pozytywny wpływ na koszty cyklu życia maszyny. Sortownik zapewnia łatwy dostęp do serwisowanych podzespołów. Konstruktorzy zadbali nie tylko o kompaktowe wymiary nowego urządzenia. Budowa umożliwia użytkownikowi efektywne wykorzystanie przestrzeni nad i pod urządzeniem.

2018.04.19 BEUMER_2
Innowacyjna kinematyka wózków jezdnych

Dla systemu wózków jezdnych sortownika BG zaprojektowano całkowicie nowy wózek jezdny z dwoma punktami przegubowymi na wózek oraz rolkami tocznymi i prowadzącymi przymocowanymi na stałe do osi. Zaletą tego opatentowanego rozwiązania są znacznie mniejsze promienie łuków przy tej samej podziałce w porównaniu z tradycyjną geometrią wózka, a z drugiej strony znacznie zredukowany efekt wielokąta na łukach, co prowadzi do redukcji drgań w systemie. Dzięki temu niższa jest emisja hałasu i dłuższy okres użytkowania urządzenia.

W sortowniku BG montowane są ponadto specjalnie zaprojektowane większe rolki toczne niż w porównywalnych liniach. Z jednej strony znacznie redukuje to opór toczenia, co przekłada się bezpośrednio na niższe zużycie energii, a z drugiej strony podnosi równomierność pracy i zmniejsza emisję hałasu.

Energooszczędny napęd
Seria jest dostępna ze sprawdzonym napędem OptiDrive na bazie siłowników albo z bezdotykowym silnikiem synchronicznym liniowym (LSM) w funkcji układu napędowego. Oba systemy redukują zużycie energii i emisje CO2. OptiDrive to opatentowany wysokowydajny, cierny układ napędowy, który stanowi ekonomiczną alternatywę dla silników asynchronicznych liniowych, często stosowanych w wysokowydajnych sortownikach. Wyróżnia go to, że siła docisku koła ciernego jest regulowana automatycznie zależnie od wymaganej siły napędowej – również przy hamowaniu. Zwiększa to współczynnik sprawności do 85 procent i wydłuża żywotność kół napędowych. Również energooszczędny silnik synchroniczny liniowy (LSM) ma tę zaletę, że ruchome części nie stykają się ze sobą, dzięki czemu nie dochodzi do ścierania bez obniżenia szybkości, wydajności i niezawodności działania.

Sortownik BG CB: taśma poprzeczna zwiększa wydajność i niezawodność działania2018.04.19 BEUMER_3
Jako sortownik taśmowy poprzeczny w wersji CB sortownik BG o prędkości do 3 m na sekundę osiąga wysoką przepustowość. Wydajność przenoszenia wynosi do 50 kg na przenośnik taśmowy poprzeczny. „Zależnie od przepustowości i zróżnicowania produktów możemy skonfigurować linię z jednym przenośnikiem taśmowym poprzecznym na wózek jezdny bądź z dwoma lub trzema przenośnikami” – objaśnia Stephan Heessels. „Umożliwia to nam sortowanie zróżnicowanej palety produktów o wielkości do 1500 x 1000 mm”. Szczególnie w przypadku produktów różnej wielkości konfiguracja z kilkoma przenośnikami taśmowymi poprzecznymi może znacznie zwiększyć wydajność systemu w porównaniu z konwencjonalnym wyposażeniem sortownika w jeden przenośnik taśmowy poprzeczny na wózek jezdny.

Konstrukcja typu „full cross belt” sprawdza się szczególnie w przypadku wyższego udziału drobnicy o niestabilnej formie. Maksymalna szerokość taśmy zapewnia niezawodne i precyzyjne pobieranie, transportowanie i odprowadzanie towaru.

Drobnica jest bardzo precyzyjnie przekazywana przez nowe urządzenie przekazujące na przenośniki taśmowe poprzeczne. Położenie drobnicy na urządzeniu jest przed doprowadzeniem sprawdzane i w razie potrzeby korygowane, zapewniając zawsze optymalne pozycjonowanie.

Sortownik BG ET: pokrywa między szalkami zapobiega awariom
Sortownik BG ET jest wyposażony w szalki uchylne. Przenosi on artykuły o ciężarze do 60 kg. „Do częstych przyczyn nieplanowanych przestojów w przypadku tej formy konstrukcyjnej należy zakleszczanie się transportowanego materiału między szalkami” – relacjonuje Stephan Heessels. „Aby temu zapobiec, wprowadziliśmy szalki o nowej konstrukcji”. Pokrywa o nazwie „closed deck” zamyka szczelinę między poszczególnymi szalkami. Uniemożliwia ona zakleszczanie się przedmiotów między szalkami. Funkcja ta skraca czas przestojów i pozwala uniknąć możliwego uszkodzenia sortownika lub towaru. Użytkownik ma ponadto większą swobodę w transportowaniu artykułów różnej wielkości.

„Nasz sortownik BG łączy w sobie innowacyjne właściwości, które wyznaczają nowe standardy w precyzyjnym i niskokosztowym sortowaniu maksymalnie zróżnicowanych produktów” – mówi Stephan Heessels. „Oferując skalowalny system, wspieramy naszych klientów w osiąganiu wzrostu produkcji i długotrwałych zysków”.

 

BEUMER Group
Foto: BEUMER Group

 

REKLAMA
Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.