Newsletter:
Log4 na FacebookuElektroniczny Miesięcznik Informacji LogistycznejLog4 - Logistyka i magazyn
REKLAMA

Wykorzystanie dronów w magazynie

Drone d'inventaire - GEODIS DELTADRONE @HerveBoutetPo prawie 2 latach rozwoju, w pełni zautomatyzowane rozwiązania zarządzania magazynem używające dronów, dopracowane przez GEODIS oraz DELTA DRONE, będą zdolne do wdrożenia w końcówce 2018r.
 
Ponad 1000 godzin lotów testowych w trzech pilotażowych magazynach było niezbędnych do osiągnięcia wyjątkowego rozwiązania, które pozwala firmom wykonywać w pełni zautomatyzowane procesy zarządzania składem magazynu bez konieczności przerywania swoich zwykłych operacji bądź konieczności ludzkiego działania. Główną zaletą tego rozwiązania są: wzrost produktywności wypracowany dzięki możliwości realizacji inwentaryzacji poza godzinami pracy magazynu, większe bezpieczeństwo pracy pracowników, którzy nie będą musieli już realizować uciążliwych i czasami ryzykownych działań, oraz większa wiarygodność inwentaryzacji.
 
W fazie prototypowej wykonano wiele testów w rzeczywistych warunkach eksploatacyjnych aby sprostać ograniczeniom jakie stawia magazyn m.in. niski poziom oświetlenia czy wpływ pokrycia palet folią na przechwytywanie obrazu. Wymagało to specjalnego dostosowania kamer umieszczonych na dronach.
 
Niniejsza faza zakończyła się w roku 2017 wypracowując pełne rozwiązanie „plug & play”, dzięki któremu system może byś w prosty sposób przeniesiony z jednego magazynu do drugiego bez konieczności wykonywania wcześniejszych zmian w magazynie. Niniejsze rozwiązanie również jest przystosowane do wszystkich rodzajów systemów WMS (Warehouse Management System”.
 
Ze względu na bardzo pozytywne rezultaty, GEODIS wraz z DELTA DRONE pracują obecnie nad systemem, który może być produkowany jako konkretny produkt, skupiając szczególnie swoją uwagę na modelach rozwiązań oraz końcowym wyborze najlepszych komponentów. Celem jest przejście do poziomu produkcji przemysłowej na koniec 2018 roku. Z początku GEODIS będzie pierwszym użytkownikiem tego rozwiązania w swoich magazynach.
 
Rozwiązanie zaprojektowane przez GEODIS oraz DELTA DRONE jest unikatowe. Łączy w sobie naziemnego robota wyposażonego w baterię dostarczającą energii niezbędnej do poruszania się po magazynie i zapewnienia wolności od autonomicznych ograniczeń oraz czterosilnikowego drona wyposażonego w cztery kamery HD. Niniejszy zestaw, wyposażony w wewnętrzny system lokalizacji, działa autonomicznie podczas kiedy magazyn nie pracuje. Z punktu widzenia systemów IT, niniejszy system zapewnia możliwość zbierania i raportowania danych w czasie rzeczywistym, ich przetwarzania, oraz jest ogromnym zwrotem w systemach informatycznych magazynu. Testy przeprowadzone w pierwszej fazie projektu pokazują, że niniejsze rozwiązanie umożliwia zarządzanie inwentarzem solidnie w prazie 100% dokładnością.
 
Konrad
Foto: Geodis Delta Drone
REKLAMA
Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.