Newsletter:
Log4 na FacebookuElektroniczny Miesięcznik Informacji LogistycznejLog4 - Logistyka i magazyn
REKLAMA

Automatyzacja procesów a bezpieczeństwo pracy

Automatyzacja procesu logistycznego, dostęp do informacji o miejscu towaru w czasie rzeczywistym, możliwość integracji z rozwiązaniami IT wykorzystywanymi przez kontrahentów – to podstawowe oczekiwania wobec współczesnego systemu magazynowego. Z drugiej strony cały czas trzeba pamiętać o bezpieczeństwo pracy dlatego też zastosowanie odpowiednich rozwiązań, maszyn i narzędzi, stosowanie właściwego osprzętu a także edukacja klientów w kwestiach bezpieczeństwa to dzisiaj działania obowiązkowe.
 Bufor odkładczy przed magazynem automatycznym
We współczesnym magazynie wyraźnie jest zauważalny wzrost znaczenia, skali i złożoności procesów logistycznych takich jak np.: zarządzanie przepływem surowców, materiałów do produkcji i wyrobów gotowych. Do ich sprawnego funkcjonowania niezbędne jest zintegrowane, systemowe i dobrze dopasowane do potrzeb wsparcie wykorzystujące technologie informatyczne, a coraz częściej także specjalizowaną automatykę.
 
Np. automatyczne systemy transportu wewnętrznego umożliwiają bezobsługowy transport standaryzowanych ładunków w obrębie budynków – również pomiędzy różnymi kondygnacjami. Transportem przesyłek w różnych instytucjach, bankach, bibliotekach czy szpitalach zajmują się sterowane mikroprocesowo systemy wózków i przenośników UniCar.
 
Elementy automatyki magazynowej zdecydowanie zmniejszają czas i ilość operacji ręcznych, a także przestrzeni niezbędnej do ich realizacji. Umożliwiają łączenie i rozdzielanie tras, buforowanie, przyspieszanie, blokowanie, pozycjonowanie czy kompletowanie ładunków. Dzięki zastosowaniu wind, obrotnic, stołów krzyżowych, manipulatorów, spychaczy, przenośników ukośnych czy łukowych, rozmaitych nośników i napędów możliwe jest pokonanie drogi o dowolnym przebiegu.
 
Automatyka magazynowa
Warto przy okazji wspomnieć o raporcie PPML (Panel Polskich Menedżerów Logistyki), który dotyczy zainteresowania automatyką magazynową wśród polskich przedsiębiorstw. Raport został opracowany na podstawie badań przeprowadzonych przez spółkę Logisys. Większość przedstawicieli firm, które zdecydowały się zainwestować w automatykę magazynową jest zadowolona z efektów. Najczęstszym powodem, z jakiego nie rozpatruje się wdrożenia rozwiązań automatyki w magazynach, jest mała skala lub rodzaj operacji magazynowych. Przedsiębiorstwa, które rozpatrywały lub są aktualnie w trakcie podejmowania decyzji o wdrożeniu automatyki stanowią 19% całości. Pozostałe firmy (18%) to takie, które wdrożyły u siebie automatykę lub też są w trakcie takiej inwestycji.
 
Najczęściej rozpatrywanym i wdrażanym rodzajem przedsięwzięcia automatyki są automatyczne strefy składowania z urządzeniami klasy AS/RS oraz automatyczne systemy transportu wewnętrznego. Spośród firm, które rozpatrują inwestycje w automatykę, ostatecznie aż 41% rezygnuje z tego pomysłu. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest zbyt duży koszt przedsięwzięcia jak na warunki firmy.
 Korytarz serwisowy
W opinii specjalistów ze spółki Biuro Projektowania Systemów Cyfrowych sektor logistyczny czerpie pełnymi garściami z nowoczesnych rozwiań technologicznych, które pozwalają usprawnić funkcjonowanie magazynów. Czujniki, sensory, skanery, kamery itp. potrafią poprzez sieć przekazywać dane operacyjne do centralnego systemu zarządzania, jakim jest ERP. Biorą udział w procesach, nie tylko zastępując czynności wykonywane dotychczas przez ludzi, ale w dużej mierze realizują zadania, które wcześniej nie były znane.
 
Z kolei podstawowym elementem systemu WMS pomagającym wspierać magazyny przyprodukcyjne jest jego integracja z systemami planowania produkcji  - zgodnie twierdzą eksperci. Dzięki temu można minimalizować stany magazynowe a także automatycznie wpływać na stan produkcji. Różnorodność pomiędzy systemami ERP i WMS powoduje, że funkcjonalność niezbędna do sprawnej obsługi i pracy magazynu w systemie ERP nie występuje. I tu jest miejsce na dedykowane rozwiązania klasy WMS. Dzięki podziałowi na warianty o różnym stopniu zaawansowania znajdują one zastosowanie zarówno w średniej wielkości magazynie produkcyjnym jak i wielkopowierzchniowym centrum dystrybucyjnym wyposażonym w automatyczne systemy przenośników i układnic. A dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii monitoruje się  ruch towarów np. ze względu na wybrane parametry. Pozwala to m.in.  na pełną kontrolę wydań, śledzenie partii oraz dat przydatności produktów.
 
Oczywiście, nie tylko magazyny paletowe podlegają automatyzacji. W przypadku procesów kompletacji czasem spotykamy rozwiązania oparte o zautomatyzowany przepływ pojemników. W takich magazynach wydzielone są strefy wybierania, czyli tzw. strefy picking-u oraz strefy uzupełniania, w których pojemniki są uzupełniane zapasem pobieranym z miejsc paletowych. W magazynach występuje gęste ułożenie tysięcy zasobników, które wyglądają jak szufladki regału. Celem zastosowania magazynu pojemnikowego jest optymalizacja procesu kompletacji. Jest to alternatywna do klasycznych regałów, w których kompletacja odbywa się na poziomach dostępnych dla magazynierów. Tutaj strefa kompletacji jest zautomatyzowana. Pracownicy strefy są wspierani poprzez różne technologie, takie jak „pick by light”, ułatwiające skompletowanie prawidłowych ilości i minimalizujące ryzyko pomyłek.
 
Zdaniem ekspertów z BPSC automatyzacja nie ominęła również magazynów przyprodukcyjnych. Tutaj spotykamy rozwiązania dostosowane do danej branży oraz do gabarytów półproduktów. Częstym beneficjentem są firmy realizujące konstrukcje stalowe - np. magazyny blach oraz dłużyc w postaci rur, profili stalowych oraz aluminiowych. Poza tym często wykorzystuje się zautomatyzowane szafy magazynowe. Są to systemy półek służące do przechowania drobnych elementów oraz narzędzi. Integracja systemu ERP z takim magazynem jest najczęściej realizowana w modelu, w którym to pracownik będzie odgrywał kluczową rolę. Ma to ułatwić wykonywanie jego zadań, tak aby mógł on w trybie „na żądanie” realizować operacje wejścia-wyjścia wykorzystując interfejs w postaci urządzenia mobilnego lub ekranu dotykowego. Inne technologie wykorzystywane w coraz większym zakresie dotyczą wykorzystania czujników, skanerów kodów kreskowych czy też bramek RFID.
 
Na rynku wybór magazynowych systemów IT jest spory. Wiele firm informatycznych oferuje takie, które jednak są mocno rozbudowane, mają setki funkcji, wymagają wielu dni szkolenia, a wielkość  ich instrukcji obsługi można porównywać do książek. Z drugiej strony na rynku natrafimy także na bardzo proste, czasami nawet darmowe programy, które  niedostatecznie jednak spełnią nasze wymagania także w zakresie bezpieczeństwa pracy.
 
Bezpieczeństwo przed wszystkim
W nowoczesnych magazynach bezpieczeństwo jest jedną z najbardziej istotnych kwestii. Zachowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa oraz stosowanie właściwych rozwiązań, maszyn i narzędzi nabierają szczególnego znaczenia przede wszystkim  w magazynach wysokiego składowania. W zakresie  logistyki magazynowej leży nie tylko zapewnienie odpowiednich warunków dla towarów w postaci ochrony przed zepsuciem, uszkodzeniem mechanicznym czy kradzieżą, ale też zagwarantowanie bezpieczeństwa osobom znajdującym się na terenie magazynu. Wśród przepisów BHP można znaleźć informacje odnośnie projektu, oznakowania i eksploatowania przestrzeni, których zadaniem jest ochrona pracowników przed ewentualnym wypadkiem zagrażającym ich zdrowiu i życiu. Np. w magazynie muszą być wyznaczone poziome znaki drogowe, określające zasady poruszania się pojazdów. Najczęściej są to linie ciągłe namalowane białą lub żółtą farbą przy użyciu specjalnych urządzeń. Linie służą też do wyznaczania dróg ewakuacyjnych. Pracodawca powinien również określić maksymalną, dopuszczalną prędkość wózków jezdniowych umieszczając odpowiednie tabliczki lub naklejki informacyjne. W celu ograniczenia szybkości przemieszczania się pojazdów w określonych strefach można zastosować progi zwalniające. Rampy, podjazdy oraz uskoki w posadzce powinny być oznakowane czarno-żółtą taśmą znakującą. W ich okolicy powinna znaleźć się ponadto informacja mówiąca o dopuszczalnym obciążeniu.
 Magazyn automatyczny
Na rynku jest sporo rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo pracy w gospodarce magazynowej. Przykładem taniego ale praktycznego rozwiązania mogą być również elementy tzw. biernej ochrony konstrukcji regałów, a konkretnie – uszczelki przeciwuderzeniowe z gumy EPDM. Takie uszczelki są też bardzo proste w montażu. Na rynku można znaleźć warianty samoprzylepne lub wciskane, które nie wymagają użycia kleju. Dostępne kształty i wymiary powodują, że uszczelki można dopasować do praktycznie każdego obiektu w magazynie.
 
W opinii ekspertów całkowicie nie można jednak wyeliminować zagrożenia w magazynie. Można je oczywiście zminimalizować i tak czynią właściciele magazynów. Nie wolno jednak zapominać, że również edukowanie w kwestiach bezpieczeństwa jest ogromnie ważne i ten element powinien być realizowany po stronie oferujących systemy magazynowe po to, by klient wiedział od początku jakie zagrożenia i straty mogą mu grozić w wyniku nieodpowiedniego dbania  bezpieczeństwo.
 
Piotr Kreft
REKLAMA
Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.