Newsletter:
Log4 na FacebookuElektroniczny Miesięcznik Informacji LogistycznejLog4 - Logistyka i magazyn
REKLAMA

Bezpieczeństwo w magazynie i hali produkcyjnej

W OMV Polska z roku na rok obserwujemy tendencję wzrostową w zakresie usprawniania maszyn pod kątem bezpieczeństwa, optymalizacji  procesu produkcyjnego/magazynowego jak i poprawy ergonomii pracy operatora. Od kilku lat zauważamy, że Klienci oczekują już nie tylko urządzenia. Coraz istotniejsza staje się gwarancja jego bezpiecznego funkcjonowania we flocie pojazdów oraz infrastrukturze magazynu. Mając na uwadze potrzeby Klientów, OMV Polska oferuje szerokie portfolio rozwiązań, gwarantujących niezakłócone funkcjonowanie oraz wysoką wydajność biznesową.
 Cesab_OMV Polska 3
W naszym rozumieniu bezpieczeństwo magazynowe podzielić można na trzy obszary:
1) Wsparcie technologiczne dla operatorów – rozwiązania zwiększające poziom bezpieczeństwa pracy oraz zapewniające ochronę wózka lub ładunku. Możemy tu mówić o zabezpieczeniach mechanicznych (klatki bezpieczeństwa, kraty ochrony ładunku, osłony oraz platformy operatora, zabezpieczenia otwarcia klamry, blokady wysuwu baterii). Drugą grupą są zabezpieczenia elektroniczne (zamontowane w fotelu lub podłodze czujniki obecności operatora, światła ostrzegawcze, cofania, stop, wyłączniki awaryjne, limity prędkości jazdy wózka, kontrolki wysuwu karetki, czujniki wykrywania przeszkód w korytarzu). W tym miejscu warto wspomnieć również o montowanych na wózku lub jego osprzęcie urządzeniach ułatwiających manewry prowadzenia oraz załadunku. Z pomocą operatorowi przychodzą kamery zamontowane na osprzętach (np. kamera wideł, karetki) lub kabinach wózka, czujniki cofania, wysokości, czy rozwiązania takie jak preselektor wysokości lub laser punktowy wskazujący aktualny poziom wideł i określający pożądany kąt masztu.
 
2) Poprawa widoczności wózka widłowego w obszarach produkcji i magazynu. Na szczególną uwagę zasługuje zbliżeniowy system wczesnego ostrzegania, gwarantujący maksymalny poziom bezpieczeństwa zarówno dla pieszych, jak i pojazdów. Rozwiązanie to opiera się głównie na systemie strefowym oraz wykrywaniu pieszych. System wykorzystuje najnowocześniejszą technologię do precyzyjnego pomiaru odległości między pojazdami i pieszymi, zapewniając niezawodne ostrzeganie przed kolizją.
Cesab_OMV Polska 2Zbliżeniowy system ostrzegania oparty jest o:
 • transpondery - osobiste nadajniki sygnału dla pieszych: lekkie i wodoodporne, posiadają uchwyt na smycz lub specjalną opaskę. Ich zaletą jest bardzo długa żywotność baterii
 • jednostkę sterującą zamontowaną w kabinie – złożona z modułu alarmowego, transpondera kierowcy umieszczonego w uchwycie, diody LED oraz przycisku wyciszenia
 • anteny i urządzenia kontrolne zamontowane wokół pojazdów
 • strefy zagrożenia wyposażone w stacjonarne nadajniki lub instalację alarmową informującą o zbliżającym się pojeździe
Zasada funkcjonowania systemu to nieskomplikowany mechanizm: jednostka sterująca w kabinie wózka wyzwala audiowizualny alarm, gdy transponder zostanie wykryty w strefie wokół pojazdu. Elementy wyróżniające system to m.in. regulowany zasięg, precyzyjny pomiar odległości dostosowany do prędkości wykrywania zasięgu, ruchomy zakres czułości dostosowany do kierunku jazdy, programowalne działanie dla zakresu ostrzeżenia (alarm dźwiękowy, wibracje oraz LED). Funkcjonalności systemu gwarantują zachowanie najwyższego poziomu bezpieczeństwa w zakresie:
 • pojazd do pojazdu
 • pojazd do pieszego
 • stref: wyznaczone obszary bezpiecznych stref w odniesieniu do pieszych, pojazdów oraz obiektów. Instalowany w martwym punkcie, sygnalizuje dźwięk oraz światło w celu zapobiegania kolizji między sąsiadującymi pojazdami i pieszymi
 • skrzyżowań: możliwość inteligentnego zarządzania sygnalizacją świetlną w strefach skrzyżowań
Tego rodzaju rozwiązanie zapewniawymierne zwiększenie bezpieczeństwa, pomagając podnieść wydajność pracy. System umożliwia rejestrację zdarzeń, personalizację nadajników i zarządzanie online poprzez dodatkowe oprogramowanie. Do zalet tego rozwiązania zaliczamy wysoką dokładność, łatwą instalację, czy nieskomplikowaną obsługę - system jest intuicyjny, prosty i łatwo konfigurowalny. Pośród najistotniejszych cech systemu wymienić można:
 • wydajność: w tym m.in. zasięg czy odporność na ciężkie warunki pracy
 • skalowalność - tworzenie stref pracy pojazdu, alarm warunkowy
 • użyteczność - błyskawiczny montaż na stopie magnetycznej, intuicyjna konfigurowalność
 • ekonomika - brak dodatkowych opłat za oprogramowanie, minimalne koszty operacyjne i niezawodność.
Zarówno cechy systemu, jak również efekty jego zastosowania, pozwalają stwierdzić, że jest to rozwiązanie zapewniające niezwykle wysoki poziom bezpieczeństwa przy jednoczesnej prostocie funkcjonowania.

3) System zarządzania flotą urządzeń wewnątrzmagazynowych
Rozważając bezpieczeństwo w magazynie nie sposób ograniczyć się jedynie do rozwiązań w obrębie pojedynczych uczestników czy urządzeń. W OMV Polska od dawna zauważamy znaczenie procesów zarządzania flotą pojazdów wewnątrzmagazynowych. Stąd nasza uwaga skierowana również w stronę systemów pozwalających na monitoring oraz analizę pracy urządzeń i operatorów. Takie możliwości niesie ze sobą system zarządzania flotą. Wpięty w układ elektroniczny przesyła on dane za pomocą modułu GPRS do jednostki centralnej, gdzie dane są analizowane i udostępniane klientowi końcowemu. Kluczowe informacje dostępne w ramach systemu monitoringu to m.in. lista monitorowanych wózków, lokalizacja wózka, status pracy wózka, czas ostatniej komunikacji, autoryzacja rozruchu wózka, informacje o sile i ilości udarów, informacje o motogodzinach, możliwość korzystania z danych archiwalnych, czy raporty: pracy operatora, pobrań wózków, wózków w serwisie. Pośród korzyści płynących z systemu monitoringu online wymienić można: szczegółową analizę floty i optymalizację czasu pracy, rejestrację momentu i miejsca uszkodzenia lub wypadku, realne zmniejszenie ilości uszkodzeń mechanicznych, kontrolę i ewidencję czasu pracy operatorów oraz wózków, kontrolę czasu poświęconego na wymiany baterii i przerwy.
 Cesab_OMV Polska
W OMV Polska mamy również świadomość, że automatyzacja i innowacyjne rozwiązania systemowe nie są w stanie zapobiec zdarzeniom niebezpiecznym, jeśli wyłączyć z procesu czynnik ludzki. Dlatego też  staramy się kompleksowo postrzegać procesy logistyczne w magazynie. Z uwagi na to, na każdym etapie naszej działalności służymy również naszym Klientom i Partnerom wsparciem w zakresie edukacji i szkoleń w obszarze bezpieczeństwa oraz optymalizacji zarówno samej floty wewnątrzmagazynowej, jak i procesów logistycznych.
 
Klaudiusz Ziemniecki, Dyrektor Zarządzający OMV Polska
Foto: OMV Polska
REKLAMA
Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.