Newsletter:
Log4 na FacebookuElektroniczny Miesięcznik Informacji LogistycznejLog4 - Logistyka i magazyn
REKLAMA

Budujemy kulturę bezpiecznej pracy

Rozmowa z Jarosławem Brzozą, zarządzającym działem QSHE w magazynie w Święcicach, o działaniach poprawiających bezpieczeństwo pracy w magazynie. Jarosław Brzoza, Senior Quality Specialist w Kuehne + Nagel Sp. z o. o. opowiada o  trzykrotnym zdobyciu tytułu „Lider Bezpiecznej Pracy w Magazynie”, kulturze bezpieczeństwa oraz o tym, jakie czynniki wpływają na bezpieczną pracę.
 
Andrzej Szymkiewicz: Jak duży jest magazyn Święcice, w którym odpowiada Pan za bezpieczeństwo pracy?
 Jarosław Brzoza_Kuehne + Nagel
Jarosław Brzoza: W Święcicach zarządzamy powierzchnią magazynową o wielkości 15.000 m2, jednak moje działania nie ograniczają się tylko do tej konkretnej lokalizacji. Jestem członkiem zespołu, który wspiera magazyny o łącznej powierzchni ponad 100 tys. m2. We wszystkich lokalizacjach mamy jeden standard, a każda nowa lokalizacja wdraża sprawdzone już procedury. Wprowadzając nowe rozwiązania, oceniamy ich skuteczność – jeśli się sprawdzą, przenosimy je do pozostałych obiektów magazynowych i biurowych.   
 
Jak udaje się to Panu mówiąc kolokwialnie „ogarnąć”?
- Może to zabrzmi nieskromnie ale, „lubię to co robię i robię to co lubię”, realizuję się w mojej pracy, jednak nie działam sam, pracuję w zespole, który tworzą specjaliści odpowiedzialni  za poszczególne obszary działań. Wspieramy się nawzajem, pomagamy sobie i wspólnie  rozwiązujemy napotkane problemy. Pracuje razem ze specjalistami z zakresu BHP, zarządzania jakością oraz ochrony środowiska. Jeżeli w swoim gronie pracuje się z najlepszymi w branży to jest to łatwe i przyjemne zadanie.
 
Czy magazyn w Święcicach jest inny niż wszystkie pozostałe?
- Ten magazyn niczym nie różni się od pozostałych magazynów Kuehne + Nagel, jednak mam szczególny sentyment do tej lokalizacji. Jestem tu od pierwszych dni jego funkcjonowania, czyli od 2011 roku. Magazyny firmy Kuehne + Nagel zawsze dopasowywane są do potrzeb Klienta i towaru, który się w nim znajduje, w niektórych są chłodnie, specjalne regały dłużycowe, linie automatycznego sortowania czy coboty, które wspomagają prace ludzi – jednak standardy bezpieczeństwa zawsze są takie same – na najwyższym poziomie.
 
Świętowali Państwo niedawno 1000 dni bez wypadku, czy coś się zmieniło?
- Praca naszego zespołu już od  początku funkcjonowania magazynu, przynosi mierzalne efekty. Przede wszystkim w postaci zmiany świadomości i podejścia pracowników do bezpieczeństwa pracy. 1000 dni bez wypadku to tego namacalny przykład. Teraz jest to już 1092 dni, świętujemy każde 100 dni bez  wypadku, więc już teraz przygotowujemy się do tego małego sukcesu. Za każdym razem przypominamy o tym, aby w każdym momencie pracy, zachować szczególną czujność, aby wypadki się nie zdarzały.
 
Trudno jest utrzymać taki status bezwypadkowego magazynu?
- Nie jest to niemożliwe, aczkolwiek jest to ciężka i mozolna praca. Budowanie świadomości właściwego postępowania to jedno, ważną rolę odgrywa także odpowiednia współpraca z Klientami. Działania jakie podejmujemy, wspierane są innowacyjnymi  rozwiązaniami technologicznymi i technicznymi. Tylko zaangażowanie  wszystkich stron zapewni nam sukcesywne osiąganie wyznaczonych przez nas celów, prowadzących do zapewnienia wszystkim bezpieczeństwa w magazynie. Już na wejściu do naszego centrum informujemy o procedurach i wadze ich przestrzegania. Standardy te, dotyczą  absolutnie wszystkich, wchodzących na teren - od prezesa po szeregowego pracownika, nie ma w tej kwestii żadnych odstępstw.      
 Magazyn w Święcicach
Czy klienci zwracają uwagę na warunki i bezpieczeństwo pracy w magazynie?
- Nasi klienci bardzo zwracają na to uwagę. Prowadzone są specjalne audyty, od których bardzo często uzależniona jest kontynuacja kontraktu. To bardzo motywuje w tej pracy. Podnoszenie minimalnych standardów oczekiwanych przez Klientów jest naturalnym naszym podejściem. Staramy się być o krok przed, wychodzimy z inicjatywą poprawy tego, co jest realizowane w ramach współpracy. To jest ciągła praca - nasza, Klientów i wszystkich partnerów  w doskonaleniu i dostosowywaniu standardów do realizowanych zadań. Gdy wydarzy się wypadek w którymkolwiek z magazynów Kuehne + Nagel na świecie, powoływany jest dedykowany zespół, który analizuje zdarzenie, wyciąga wnioski i zdaje sprawozdanie, z którym zapoznają się wszystkie służby. To wszystko służy poprawie jakości świadczonych usług oraz bezpieczeństwu w magazynie.  
 
Jak Pan ocenia konkurs „Lidera Bezpiecznej Pracy w Magazynie”?
- Jest to bardzo cenny konkurs. Pozwala porównać się z innymi uczestnikami pod względem zachowanych standardów bezpieczeństwa oraz podzielić się wiedzą i dobrymi praktykami zarządzania magazynem.
 
To trzeci tytuł Lidera Bezpiecznej Pracy w Magazynie” dla magazynu z Kuehne + Nagel, jest w firmie jakieś szczególne podejście do bezpieczeństwa?
- Cieszę się że dołożyłem swoją niewielką cegiełkę do sukcesu firmy Kuehne + Nagel, która jest jedną z największych firm logistycznych na świecie. Nasi Klienci, z którymi od lat prowadzimy projekty, wyznają te same zasady w zakresie zapewnienia bezpiecznego miejsca pracy.  Wysoką jakość dostarczanych przez nas usług,  łączymy z najwyższym standardem BHP.  Nasi pracownicy to fundament tej firmy.Bez nich nie udało by się osiągnąć aktualnej pozycji rynkowej, dlatego też ich zdrowie i bezpieczeństwo  jest dla nas najważniejsze. W Kuehne + Nagel pielęgnujemy bezpieczeństwo, dlatego że jest po prostu najważniejsze!
 
Codzienna budowa świadomości bezpieczeństwa pracy, zapewnienie środków prewencyjnych najwyższej jakości oraz zaangażowanie pracowników w kreowanie bezpiecznego miejsca pracy, znacząco przyczyniły się do osiągnięcia tego sukcesu. Zdobycie tytułu „Lidera Bezpiecznej  Pracy w Magazynie” jest dla mnie ogromnym sukcesem, ale też motywacją do dalszego osiągania tak istotnych celów. Z tego tytułu cieszymy się również dlatego, że konkurencja  w konkursie była naprawdę duża.
 
Relacje z zarządem są poprawne i nie ma problemów z akceptacją działań?
- Wszystkie nasze działania przygotowujemy w oparciu o wcześniej ustalony budżet. Są one przygotowywane z uwzględnieniem nawet  najdrobniejszych szczegółów. Tak przygotowane projekty są omawiane z managementem i zatwierdzane do realizacji. Wiemy co jest potrzebne i nie mamy problemów z aprobatą Zarządu. Wprowadzamy szereg przedsięwzięć, które są doceniane i chętnie rozwijane.
 
Czy coś można jeszcze zrobić innego w obszarze bezpieczeństwa pracy w magazynie?
- Zawsze można coś poprawić, ale skupiamy się głównie na doskonaleniu procesów. Organizujemy kursy dla operatorów wózków widłowych, szkolimy specjalistów od przeglądu regałów magazynowych – PRSES. Cały czas zwiększamy świadomość bezpiecznej pracy.
 
Jak Pan ocenia zmiany dotyczące uprawnień dla operatorów wózków widłowych?
- Podnoszenie kwalifikacji w obsłudze sprzętu oraz budowanie świadomości uważam za bardzo pozytywne elementy pracy. Mamy procedury, które sprawdzają kwalifikacje i umiejętności operatorów wózków widłowych, organizujemy rozmaite testy sprawdzające, a ponadto  dla każdego pracownika przygotowujemy specjalny program szkoleniowy, króry jest realizowany w ciągu całego roku.    
 Symulator dachowania podczas dni bezpieczeństwa technicznego
Jak technologia wspiera państwa działania w utrzymaniu i rozwoju świadomości bezpieczeństwa pracy w magazynie?
- Technologia nie zastąpi człowieka. Systemy, które mamy w magazynie pomagają, ale my - ludzie, jesteśmy odpowiedzialni za  budowanie świadomości bezpiecznej pracy. Działania w imię bezpieczeństwa w Kuehne + Nagel prowadzone są od wielu lat - to proces, który się nie kończy i przynosi wymierne korzyści pracownikom oraz pracodawcy.
 
Pierwszy kwartał roku się kończy, jakie plany działania mają Państwo na pozostałą część roku?
- Aby stale podnosić świadomość, organizowane są programy edukacyjne i konkursy. Podejmujemy szereg działań, które angażują pracowników do ciągłej pracy w obszarze bezpieczeństwa.
Utrwaloną świadomość bezpieczeństwa pracy, pracownicy przenoszą także do swojego życia prywatnego, dbając o swoich najbliższych. Podejmujemy działania propagujące bezpieczeństwo wśród lokalnej społeczności, m.in. organizując spotkania z przedszkolakami,  w  szkołach oraz współpracując z Policją i lokalnymi jednostkami Państwowej Straży Pożarnej, z którą wspólnie organizujemy ćwiczenia ewakuacyjne.
 
Życzę realizacji tych wszystkich zadań.
 
 Dziękuję
REKLAMA
Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.