Newsletter:
Log4 na FacebookuElektroniczny Miesięcznik Informacji LogistycznejLog4 - Logistyka i magazyn
REKLAMA

Kolejna publikacja "Palety 2019"

Palety-2019_okładkaPaleta to bezsprzecznie najczęściej używany nośnik transportowy na dynamicznie rozwijającym się rynku logistycznym. Bez tej znormalizowanej jednostki trudno wyobrazić sobie dzisiejszą gospodarkę, która potrzebuje wielu nośników odpowiadających oczekiwaniom użytkowników. Na rynek trafiają zatem palety z kartonu, tworzywa, metalu i innych surowców spełniających wymagania coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych. Pojawienie się nowego polskiego produktu palet NDHP ożywiło branżę i ducha konkurencyjności. Nowa marka zdobywa kolejnych znaczących klientów.
 
Żywotność palet jest zróżnicowana. Palety drewniane czy kartonowe nie wytrzymują wielu obciążeń i dość szybko poddawane są utylizacji. Trwalsze, plastikowe lub metalowe, funkcjonują w obiegu nawet do kilkunastu lat. Palety drewniane, zanim utracą całkowicie wartość użytkową zgodną z normami, poddawane bywają co prawda naprawie, która wykonywana jest zgodnie z obowiązującymi przepisami. Te działania wydłużają ich żywotność, jednak generują koszty, które wpływają na ogólny bilans użytkowania nośnika. O kosztach związanych z wykorzystywaniem palet, szczególnie modeli plastikowych, możemy przeczytać wewnątrz tego wydania. 
 
Rynek palet w Polsce przeżywa swego rodzaju kryzys „wartości”, ponieważ nadal organizacja EPAL, po wypowiedzeniu umowy UIC, nie uznaje palet UIC EUR jako wymiennych, równoprawnych nośników transportowych. Powstały dwa lata temu Związek Producentów Europalet UIC ma zgoła inne stanowisko w tej sprawie, zachęcając do normalizacji rynku i wymiany palet UIC EUR z paletami EPAL. Pozycja palety UIC EUR na rynku rośnie, Związek pracuje nad zwiększaniem świadomości użytkowników palet UIC EUR i odbudową pozycji tego nośnika transportowego, o czym możemy przeczytać w wywiadzie ze Sławomirem Ruskiem, nowym prezesem Związku Producentów Europalet UIC.
 
Ile jest na rynku palet, tego dokładnie nikt nie wie, jedynie Stowarzyszenie EPAL podało wyniki dotyczące całej grupy. Według ich danych organizacja wypuściła na rynek 121,8 mln wyprodukowanych i naprawionych palet z logo EPAL. Kolejny rok z rzędu przekraczając liczbę stu milionów palet dostarczonych do użytkowników. To niewątpliwie czołowy dostawca tego nośnika w poolu otwartym, jednak mający dynamicznie odradzającego się konkurenta – organizację UIC.
 
„Palety 2019” to publikacja opisująca skomplikowane relacje na rynku palet w Polsce – rynku traktowanego przez ekonomistów lekceważąco, jednak mającego znaczący potencjał biznesowy. A nade wszystko bezwzględnie potrzebnego dla prawidłowego funkcjonowania procesów logistycznych.

Linki:

  • Palety 2019
    Żywotność palet jest zróżnicowana. Palety drewniane czy kartonowe nie wytrzymują wielu obciążeń i dość szybko poddawane są utylizacji. Trwalsze, plastikowe lub metalowe, funkcjonują w obiegu nawet do kilkunastu lat.
Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.