Newsletter:
Log4 na FacebookuElektroniczny Miesięcznik Informacji LogistycznejLog4 - Logistyka i magazyn
REKLAMA

Magazyn BREEAM, przyjazny środowisku i komfortowe miejsce pracy

O zielonych rozwiązaniach i zrównoważonym budownictwie coraz częściej słyszymy ostatnio w kontekście nieruchomości logistycznych, nieustannie rośnie też liczba magazynów certyfikowanych w brytyjskim systemie BREEAM (wiodącym standardzie oceny ekologicznego budownictwa) – w Polsce jest ich już kilkadziesiąt.
 Prologis Park Prague-Rudna DC18 (2)
Prologis, poważnie podchodząc do kwestii zrównoważonego rozwoju, projektuje swoje inwestycje tak, aby jak najlepiej wpisywały się w otoczenie, miały minimalny wpływ na środowisko i wykazywały maksymalną efektywność energetyczną. Działając w ten sposób, zapewnia dodatkowe korzyści dla swoich klientów. Konsekwentnie dążąc do uzyskania statusu lidera zrównoważonego rozwoju, Prologis zbudował w Europie Środkowo-Wschodniej już ponad 40 magazynów, które uzyskały certyfikaty BREEAM – w Polsce ma ich obecnie 11, a kolejne są audytowane. Certyfikacji poddawane są bowiem wszystkie nowo powstające budynki Prologis, a jak dotąd wszystkie zgłoszone projekty z sukcesem otrzymały certyfikaty.
 Michał Stankiewicz_ekspert Prologis
„Zrównoważony rozwój jest w DNA Prologis, dlatego konsekwentnie działamy, troszcząc się o środowisko i oferując przy tym dodatkowe korzyści naszym klientom. Proces certyfikacji w systemie BREEAM jest bardzo przekrojowy, a wszystkie nasze budynki zgłaszamy w kategorii dotyczącej nowo powstających inwestycji. Są opiniowane także jeszcze przed rozpoczęciem budowy, a więc oceniane jest również ich wykonanie i wykorzystanie odpowiednich materiałów. Otrzymanie certyfikatu jest zatem jednoczesnym potwierdzeniem wysokiej jakości wykonania budynku” – powiedział Michał Stankiewicz, Senior Project Manager Prologis w Polsce.
 
BREEAM skupia się przede wszystkim na kwestiach związanych ze środowiskiem i racjonalnym wykorzystywaniem zasobów, a już sama lokalizacja przyszłego parku logistycznego determinuje ilość przyznawanych punktów. Znacznie wyżej oceniane są bowiem grunty odzyskiwane na przykład za sprawą rewitalizacji obszarów poprzemysłowych, czyli organizacji nowych separatorów i nowej infrastruktury w miejscu starej fabryki. Przykładem takiej inwestycji w portfolio Prologis jest teren parku logistycznego w Rudzie Śląskiej, którego budowa ma się rozpocząć jeszcze w tym roku.
Każda kategoria oceniana w procesie certyfikacji obejmuje szereg czynników, w tym wpływ projektu na środowisko oraz emisję dwutlenku węgla, trwałość oraz wytrzymałość projektu, przystosowanie do zmian klimatu oraz ochronę wartości ekologicznych i bioróżnorodności. W każdej kategorii projekt otrzymuje punkty za spełnienie lub przewyższenie wartości wzorcowych, które są następnie sumowane. Na skali jest pięć możliwych do uzyskania ocen końcowych – „Pass”, „Good”, „Very Good”, „Excellent” oraz „Outstanding”, a oceny BREEAM dokonać mogą jedynie niezależni, licencjonowani audytorzy.
 
W 2017 roku Prologis Park Prague-Rudna DC18 stał się pierwszym centrum logistycznym w Czechach  oraz zaledwie drugim budynkiem w Europie Środkowo-Wschodniej, który otrzymał najwyższą ocenę BREEAM na poziomie „Outstanding”. W tym roku z kolei Prologis, wspólnie z International WELL Building Institute (IWBI), opracował standard systemu WELL dla budynku Prologis Park Tilburg DC5 w Holandii w zakresie zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników magazynowych. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa i pierwszy budynek logistyczny spełniający standardy WELL w całej Europie.
Prologis Park Bratislava2
Choć standard BREEAM ocenia przede wszystkim kwestie środowiska, tak certyfikowany magazyn to nie tylko zrównoważony budynek przyjazny planecie, ale także zdrowe i komfortowe miejsce pracy. W tym zakresie BREEAM precyzuje szereg wytycznych m.in. wymagania dotyczące akustyki, komfortu termicznego czy doświetlenia miejsc pracy.
 
Wśród udogodnień wdrażanych w celu podniesienia wygody najemców wyróżnić można: infrastrukturę dla rowerzystów uwzględniającą na przykład wiaty rowerowe oraz prysznice i przebieralnie wygospodarowane na terenie magazynu, dostęp określonej ilości światła dziennego na stanowiskach pracy, widok z okna, strefowanie oświetlenia, ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji, czujki ruchu dla oświetlenia, komunikację publiczną wewnątrz parku czy dodatkowe usługi, jak skrzynka pocztowa, dostępne na jego terenie. Wśród ocenianych rozwiązań, za które można uzyskać dodatkowe punkty, znajdują się również znacznie rzadziej spotykane i raczej ponad standardowe praktyki – na przykład miejsca do ładowania pojazdów elektrycznych, a takie Prologis wprowadził w zeszłym roku w swoim chorzowskim parku.
 
Jest również kryterium dedykowane bezpiecznemu dostępowi do budynku dla pieszych i rowerzystów. Z uwagi na specyficzne lokalizacje parków logistycznych – najbardziej pożądane są bowiem lokalizacje dobrze skomunikowane, a więc znajdujące się przy głównych korytarzach transportowych, jest to kryterium trudne do spełnienia dla budynków magazynowych. Większość wielkopowierzchniowych magazynów Prologis, na przykład park w podwarszawskich Jankach, ma jednak wydzielone specjalne trasy dla pieszych – dotyczy to w szczególności inwestycji, na terenie lub w pobliżu których znajduje się przystanek komunikacji miejskiej. Rowerownie są za to instalowane przy każdym nowym budynku Prologis, niezależnie od powierzchni.
 Prologis Park Stryków II
Jakie są zatem bezpośrednie korzyści, wpływające na komfort użytkowników magazynów certyfikowanych w systemie BREEAM? Na przykład wygodny dostęp do pracy, zakładający możliwość komfortowego dojazdu pracowników rowerami, bezpośredniego dostępu do komunikacji miejskiej z przystankiem na terenie obiektu, a na poziomie użytkowania magazynu – odpowiednio przygotowany system obrotu mediami, uwzględniający optymalny dostęp światła dziennego oraz instalację czujników ruchu.
 
Działanie w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju i budowanie magazynów zgodnych z kryteriami certyfikatu w systemie BREEAM to także oszczędność zasobów, przekładająca się na znaczącą oszczędność kosztów ponoszonych przez przyszłych najemców parków, bowiem rozwiązania zgodne z tymi kryteriami z góry zakładają oszczędną eksploatację i niższe zużycie mediów.
 
Certyfikacja magazynu jest często wymogiem stawianym przez fundusze inwestycyjne, które oczekują oceny na określonym poziomie. To dowód na to, że rośnie świadomość użytkowników rynku i ekologiczne standardy stają się nie tyle pożądane, co wręcz wymagane.
 
Prologis
Foto: Prologis
REKLAMA
Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.