Newsletter:
Log4 na FacebookuElektroniczny Miesięcznik Informacji LogistycznejLog4 - Logistyka i magazyn
REKLAMA

Wynajem wózków widłowych a bezpieczeństwo pracy

Elastyczne formy użytkowania flot stają się coraz bardziej popularne. Jak przekłada się to na bezpieczeństwo pracy w magazynie?
Flota wynajmu Still
W 2017 r. liczba samochodów osobowych pozyskanych w oparciu o leasing i wynajem długoterminowy przekroczyła 50 proc. aut ogółem – wynika z raportu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM). Firmy z branży leasingowej i zarządzania flotą (Car Fleet Management, CFM) kupiły w tamtym okresie 233,4 tys. egzemplarzy, przedsiębiorstwa wynajmu - 66,3 tys. sztuk, a dynamika wzrostów dla obu sposobów finansowania przekroczyła rok do roku 20 procent. Dane płynące z rynku flot transportu wewnętrznego sugerują, że również w ich przypadku leasing i wynajem długoterminowy – rozwiązania w których wózki eksploatuje się na podstawie comiesięcznej opłaty – zyskują na popularności. Jaki wpływ ma to na bezpieczeństwo pracy w magazynach?

Full serwis rusza na całego
Jak podaje PZPM, rynek wynajmu długoterminowego z obsługą serwisową w pakiecie rośnie w tempie jeszcze szybszym niż leasing (22,8 : 20,4 proc. r/r). W ciągu ostatnich pięciu lat liczba objętych nim aut zwiększyła się niemal 1,5-krotnie – ze 106 tys. sztuk w 2013 r. do prawie 152 tys. w 2017 r. Aż 85 proc. z pojazdów wynajętych przedsiębiorcom przez firmy świadczących usługi CFM użyczono w komplecie z pełną obsługą serwisową. Zainteresowanie tą usługą rośnie także w przypadku wózków widłowych. – Abonamentowy wynajem długoterminowy z pakietem full service, w ramach którego STILL Polska przejmuje od klienta obowiązki związane z utrzymaniem pojazdów transportu wewnętrznego wyrasta na naszą najpopularniejszą usługę – mówi Dyrektor Handlowy STILL Polska. – Firmy decydują się na nią przede wszystkim ze względu na jej elastyczność, korzystne warunki finansowe oraz wygodę. W jej ramach bierzemy na siebie całościowo obowiązki związane z utrzymaniem pojazdów transportu wewnętrznego, dając kontrahentom pewność, że stanem technicznym floty intralogistycznej nie muszą się już przejmować – dodaje Szmulczyński.

Korzyści dla klienta i bezpieczeństwa
Główne zalety pozyskania floty w oparciu o wynajem długoterminowy mają charakter finansowo-administracyjny. W przeciwieństwie do zakupu za gotówkę nie wymaga ono wkładu własnego, a w porównaniu z kredytem nie ma złożonych procedur weryfikacyjnych. Co więcej, całą kwotę abonamentu można zaliczyć w poczet kosztów uzyskania przychodu, a opłaty za utrzymanie wózków rozlicza się na podstawie jednej, wystawianej co miesiąc faktury. Istotne przełożenie na bezpieczeństwo ma jednak dopiero zintegrowanie wynajmu z obsługą serwisową. – W podstawowym pakiecie full service gwarantujemy klientom prowadzenie kontroli UDT, regularne badanie stanu baterii i emisji spalin oraz działania konserwacyjne z zastosowaniem oryginalnych części i środków smarnych i utylizacją zużytych materiałów. Opcjonalnie możliwe jest także wliczenie w ratę kosztów ubezpieczenia OC i AC oraz antycypowanych napraw z użyciem opon, rolek, baterii, wideł i dodatkowego osprzętu. Wszystko to gwarantuje pełną sprawność wózka w okresie wynajmu – mówi Wojciech Szmulczyński ze STILL Polska.
Wynajem długoterminowy
W wynajmie długoterminowym z pakietem full service dostawca bierze więc odpowiedzialność za utrzymanie dobrego stanu technicznego wózków, co minimalizuje ryzyko wypadków spowodowanych usterką sprzętu. Możliwość wykupu ubezpieczenia oraz pakietu obejmującego także wymianę części pozwala na pełną przewidywalność kosztów obsługi floty – niezależnie od tego, czy dojdzie do kolizji i czy konieczna będzie poważniejsza interwencja serwisowa. Dobrze dopasowana do potrzeb umowa pozwala zminimalizować nakłady na dział utrzymania ruchu w magazynie, a nawet całkowicie delegować jego zadania na zewnątrz organizacji – bez ryzyka spadku tempa oraz jakości obsługi floty. Dzięki rozbudowanej sieci punktów serwisowych, renomowani dostawcy są w stanie szybko reagować na zgłoszenia i zapewnić potrzebne części w przeciągu nocy po odebraniu zawiadomienia o usterce.

Wynajem z pakietem usług serwisowych to rozwiązanie dobre zarówno dla dużych firm produkcyjnych, których działy utrzymania ruchu mogą dzięki outsourcingowi uwolnić zasoby na optymalizację działalności przynoszącej dochód, jak i mniejszych firm, dla których nieopłacalne jest zatrudnianie technika do obsługi sprzętu intralogistycznego. Full service gwarantuje sprawność, a więc i bezpieczeństwo eksploatacji floty transportu wewnętrznego przy minimalnym zaangażowaniu kadr korzystającej z niego firmy.

Wojciech Podsiadły
REKLAMA
Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.