Newsletter:
Log4 na FacebookuElektroniczny Miesięcznik Informacji LogistycznejLog4 - Logistyka i magazyn
REKLAMA

Zagraniczny kapitał na rynku magazynowym

Aż 90% wszystkich inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce w I kwartale 2019 r. pochodziło z zagranicznego kapitału – wynika z raportu CBRE „Poland Market Outlook 2019”. Prym wiodła Wielka Brytania i Niemcy - każdy z tych krajów miał 27% udziału. Na kolejnych miejscach znalazły się Polska i USA, z 9% wkładu. Łączna kwota kontraktów na polskim rynku nieruchomości komercyjnych wyniosła 745 mln euro. Aż 72% całego wolumenu transakcji zostało ulokowane w obiektach biurowych, natomiast na drugim i trzecim miejscu znalazły się magazyny i hotele, a już poza podium – obiekty handlowe. Eksperci CBRE prognozują, że w 2019 roku kolejnego rekordu nie będzie, ale inwestorzy mogą zachować optymizm – wartość lokowanego kapitału utrzyma się na podobnym poziomie, co w 2018 r.
 Raport CBRE - okładka
Wciąż odczuwamy dobre nastroje, które pozostały po wyjątkowym 2018 r. Obserwujemy silne zainteresowanie inwestycjami w Polsce, grupa aktywnych inwestorów jest wyraźnie większa w porównaniu do poprzedniego roku. Mamy graczy z nowych kierunków geograficznych i generalnie konkurencja pomiędzy funduszami jest większa. To powoduje że dla tematów które aktualnie prowadzimy uzyskujemy bardziej agresywne ceny niż było to rok temu. Podobny trend jest także widoczny na innych rynkach europejskich. Dodatkowo Polska ma ugruntowaną pozycję, podtrzymywaną przez niskie stopy procentowe, bardzo dobrą sytuację gospodarczą, silne rynki najmu oraz pozytywne nastroje konsumenckie. Ceny nieruchomości rosną, a jednocześnie zmniejsza się ich globalna podaż. Dzięki temu w naszą stronę cały czas spogląda coraz więcej zagranicznych firm. Szacujemy, że dzięki temu wolumen inwestycyjny w 2019 r. utrzyma się na podobnym poziomie, co w 2018 r. - mówi Przemysław Felicki, Dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych, CBRE
 
Zagranica łakomie patrzy na regiony
Aż 9 na 10 euro ulokowanych w nieruchomościach komercyjnych w naszym kraju pochodziło z zagranicznego kapitału - wynika z najnowszego raportu CBRE „Poland Market Outlook 2019”. Największy udział miały Niemcy i Wielka Brytania - każdy z udziałem 27%. Dużą rolę odegrały też kapitały z Polski i USA, z wkładami po 9%.
Powierzchnia ukończona i w budowie rocznie oraz podaż
Źródło: CBRE

Utrzymuje się duże zainteresowanie inwestorów rynkami regionalnymi – w I kwartale 2019 roku ponad połowa wszystkich transakcji dotyczyła nieruchomości położonych poza Warszawą. Jak wskazują eksperci CBRE, to efekt odczuwalnego wzrostu kosztów działalności na stołecznym rynku. Zyskują przede wszystkim Kraków i Gdańsk, z wartościami inwestycji osiągającymi odpowiednio blisko 120 i 110 mln euro, obejmującymi około 16% i 15% całego wolumenu. Większość tego kapitału została ulokowana w biura – w Gdańsku na takie nieruchomości wydana została cała kwota, a w Krakowie – 78%. 

Dynamicznie rozwijały się także Wrocław, Trójmiasto, Poznań, Łódź i Katowice.
 
- Rekordu nie będzie -  mówi Przemysław Felicki, Dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych, CBRE. - Kwota transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w I kwartale 2019 roku wyniosła niemal 745 mln euro. To spadek o 65% w porównaniu do I kwartału zeszłego roku, kiedy to wartość inwestycji wyniosła ponad 2 mld euro. Mimo, że wynik pierwszych trzech miesięcy tego roku wygląda blado przy zeszłorocznym, nie ma powodu do niepokoju. Tak wysoka kwota za I kwartał 2018 roku wynikała głównie z jednej transakcji portfelowej - dodaje
 
Biura wiodą prym 
Największy udział w rynku inwestycji w nieruchomości komercyjne miały transakcje biurowe, których wartość stanowiła aż 72% wszystkich kontraktów. Na drugim i trzecim miejscu, ale już ze zdecydowanie mniejszym wolumenem, plasują się transakcje budynków hotelowych i magazynowych. Stanowią one odpowiednio około 12% i 11% wartości wszystkich zawartych umów.
 
Na ostatnim miejscu, z blisko 5% udziałem w rynku znajdują się obiekty handlowe. Jeśli chodzi o największe transakcje w minionym kwartale, to były to sprzedaż biurowca Argon w Gdańsku oraz hotelu Sheraton w Warszawie.
 
CBRE

Pliki do pobrania:

  • Poland Outlook 2019
    Rynek magazynowy przeżywa większe niż kiedykolwiek zainteresowanie ze strony inwestorów. Inwestycje, szczególnie sprzedaż dużych portfeli z końca 2018 roku pokazały, że magazyny to atrakcyjny inwestycyjnie produkt.
REKLAMA
Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.