Newsletter:
Log4 na FacebookuElektroniczny Miesięcznik Informacji LogistycznejLog4 - Logistyka i magazyn
REKLAMA

Zastosowanie RFID w systemie zarządzania opakowaniami zwrotnymi

2018.01.22 PWSK_Jacek KrywultJak nie tracić kosztownych opakowań zwrotnych, dzięki chipom RFID? Opakowania zwrotne i transportery giną? Nie wracają od klienta lub wracają uszkodzone? Pracownicy marnują czas na poszukiwania zagubionego sprzętu? A co, jeśli istnieje proste rozwiązanie tego problemu?

Ciągły niedobór pojemników transportowych spowodowany jest między innymi przetrzymywaniem ich przez odbiorców oraz firmy spedycyjne. Prowadzi to do opóźnień w produkcji, realizacji terminów wysyłki do odbiorców, grozi utratą wizerunku, a nawet może doprowadzić do rezygnacji klienta z usługi.

Firmy powszechnie stosują wadliwy system kontroli, albo go w ogóle nie posiadają. Oparty jest najczęściej o ręczne zliczanie wszystkich elementów, spisywanie na papierze lub w Excelu, czasem o skanowanie kodów kreskowych czytnikiem mobilnym. Brak automatyzacji tych procesów prowadzi do zaniedbań w ewidencji, a w konsekwencji do strat. A na to nie można sobie pozwolić.

W jaki sposób ograniczyć czynniki ryzyka? Jak skutecznie, przy relatywnie niskim nakładzie pracy, zarządzać cennym wyposażeniem? Rozwiązaniem jest technologia RFID i funkcjonalne programy magazynowe.

RFID –  Co to takiego?
RFID czyli Radio-frequency identification (identyfikacja radiowa), opiera się na komunikacji na linii nadajnik-odbiornik, która odbywa się na odległość do kilku metrów.

Tag (chip, identyfikator) zamocowany na danym przedmiocie, np. opakowaniu zwrotnym, stojaku okiennym lub kontenerze, wychwytywany jest przez czytnik umieszczony w kolektorze danych bądź w bramce RFID i zapisywany w systemie.

Najważniejsze jest to, że cały proces odbywa się zdalnie. Nie ma konieczności każdorazowego skanowania lub ręcznego spisywania wszystkich elementów, wystarczy podejść bliżej... – mówi Jacek Krywult, prezes firmy PWSK.

Czytniki wykrywają nawet kilkaset obiektów w swoim otoczeniu (!) i natychmiast przekazują dane do komputera za pośrednictwem sieci Wi-Fi lub LAN.

2018.01.22 PWSK_Tag na metal, Omni-ID Exo 600
Dobrze skonstruowana baza danych programu magazynowego i sprzężony z nią system RFID pokażą nam, czy niczego nie brakuje, a nawet, kto jest w posiadaniu brakujących elementów.

W skrócie: RFID, to stała kontrola magazynu, pojazdów, ewidencja narzędzi i pracowników, szybka inwentaryzacja oraz bieżąca aktualizacja danych w systemie.

Jak instalować tagi RFID na opakowaniach zwrotnych?
Identyfikatory RFID można instalować na zewnętrznych lub wewnętrznych powierzchniach pojemników i transporterów. Montaż odbywa się za pomocą nitów, opasek zaciskowych lub taśmy montażowej.

W zależności od materiału, z jakiego wykonane są transportery, można stosować różne modele chipów RFID. Istnieją tagi na metal, tagi wykorzystywane w pojemnikach zwrotnych z tworzyw sztucznych, a nawet materiałów tekstylnych.

Zalety wykorzystania systemów RFID?2018.01.22 PWSK_Tag na metal UFH RFID

  • Automatyczna, zdalna rejestracja obecności tagów w zasięgu działania czujników i aktualizacja wszystkich danych w systemie
  • Możliwość rejestracji nawet kilkuset obiektów na raz. Inwentaryzacja opakowań trwa 10x szybciej!
  • Kompatybilność z większością programów magazynowych dostępnych na naszym rynku, m.in. z Programem Narzędziownia
  • Odporność tagów na warunki wewnętrzne i uszkodzenia mechaniczne

Dzięki systemom RFID możliwe jest kontrolowanie nie tylko stanu magazynowego, ale także lokalizacji i terminów zwrotów wypożyczonych/przekazanych opakowań zwrotnych. W przypadku niedotrzymania umów, dokładnie wiemy, który z kontrahentów odpowiada za straty.

Koniec strat pojemników dzięki RFID
Systemy RFID są obecnie jedną z najdoskonalszych metod zarządzania gospodarką magazynową i cechują się wysoką niezawodnością. W połączeniu z dobrze opracowaną bazą danych, pozwalają kontrolować każdy aspekt związany z wykorzystaniem opakowań zwrotnych i wszystkich innych, oznaczonych zasobów firmy.

Więcej informacji www.pwsk.pl

 

Jacek Krywult
Foto: PWSK

 

 

 

 

 

REKLAMA
Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.